Xpeng P7+ czy Exlantix ES? Porównanie zasięgu, osiągów i ładowania
Sprawdź, który chiński liftback-sedan lepiej sprawdzi się w rodzinnej podróży. Porównujemy zasięg, osiągi, moc ładowania i wnętrza Xpenga P7+ oraz Exlantixa ES.
Xpeng P7+ i Exlantix ES to chińskie liftbacki-sedany o długości ok. 5 m, które łączą duży zasięg z dynamiką. Dla rodziny najważniejsze pytanie brzmi jednak nie tyle „które jest mocniejsze”, ile „które przejedzie dłuższą trasę z dziećmi i bagażem bez zbędnych postojów”. Poniżej zestawiamy dane, które pozwalają na taki wybór.
Ile prądu zużywają te auta i jaki zasięg realnie osiągną?
Zasięg elektryka zależy przede wszystkim od zużycia energii i pojemności baterii. W jeździe miejskiej Xpeng P7+ w wersji Long Range Pro zużywa 12–13 kWh/100 km. Przy baterii 74,9 kWh daje to, według testu autora, ok. 600 km w mieście.
Na drodze ekspresowej zużycie Xpenga wzrasta do ok. 20 kWh/100 km. Oznacza to, że ta sama bateria starczy na wyraźnie krótszy dystans. Dla orientacji: 74,9 kWh podzielone przez 20 kWh na 100 km daje wynik ok. 370 km teoretycznego zasięgu, zanim zaczną się postoje. Warto pamiętać, że nie cała pojemność baterii jest w praktyce dostępna dla kierowcy.
Exlantix ES ma baterię 100 kWh, ale w mieście zużywa więcej, bo 15–16 kWh/100 km. Na drodze szybkiego ruchu jego zużycie jest zbliżone do Xpenga. Większa bateria Exlantixa nie przekłada się więc automatycznie na proporcjonalnie większy zasięg w każdych warunkach.
Jakie wersje Xpenga P7+ wybrać?
Xpeng P7+ występuje w trzech wariantach:
- Standard Range Pro – 245 KM, bateria 61,7 kWh,
- Long Range Pro – 313 KM, bateria 74,9 kWh,
- Performance Pro – 503 KM, bateria 74,9 kWh.
Najmocniejsza wersja przyspiesza do 100 km/h w 5,1 s, a pozostałe w 7,9 s i 7,4 s. Dla rodzinnego użytkowania wariant Long Range Pro, z 313 KM i większą baterią, często daje najlepszy kompromis między dynamiką a zasięgiem. Wersja Performance Pro ma sens przy częstym wyprzedzaniu i jeździe po górach.
Jak szybko można naładować oba auta w trasie?
Moc ładowania ma znaczenie przy długich wyjazdach, bo to ona decyduje o czasie postoju. Krok po kroku wygląda to tak:
- Sprawdź maksymalną moc ładowania wybranej wersji. Xpeng P7+ w dwóch droższych wariantach ładuje się z mocą 446 kW, a najsłabszy z 350 kW.
- Zwróć uwagę na stacje o wysokiej mocy. Exlantix ES obsługuje do 290 kW.
- Planuj przystanki tak, by ładować w zakresie, w którym moc jest najwyższa, zamiast dojeżdżać do pełnego naładowania.
Przy wyjeździe z dziećmi kilkanaście minut przystanku często wystarcza na przerwę toaletową i posiłek, więc różnica między 290 a 446 kW ma w praktyce znaczenie głównie na dłuższych odcinkach.
Czy wnętrze i wyposażenie różnią się między tymi autami?
Wnętrza obu aut są wizualnie i multimedialnie podobne. Różnice pojawiają się w detalach. Exlantix ES ma dekoracyjne elementy na desce rozdzielczej, jak kryształ i śnieżynki, które mogą podobać się części kupujących, a innym mogą wydać się zbędne.
Najważniejsza różnica dotyczy konfiguracji. Exlantix ES oferuje wybór wyłącznie koloru lakieru, podczas gdy Xpeng P7+ daje więcej możliwości w zakresie napędu i baterii.
Ile miejsca zapewnia bagażnik?
Xpeng P7+ ma bagażnik o pojemności od 573 do 725 litrów. Przy rodzinnych wyjazdach ten zakres pozwala zmieścić wózek, walizki i akcesoria dla dzieci. Oba auta mają rozstaw osi 3000 mm, więc przestrzeni dla pasażerów z tyłu powinno być podobnie.
Gdzie produkowany jest Xpeng P7+ i co z poprzednikiem?
Xpeng P7+ powstaje w austriackim Grazu, w zakładzie Magna Steyr. Jest następcą modelu P7, który wycofano z oferty w Europie. Dla klienta to ważna informacja: nowszy model nie jest już dostępny jako zwykła kontynuacja poprzednika.
Co to oznacza dla Ciebie?
Jeśli najczęściej jeździsz po mieście, Xpeng P7+ w wersji Long Range Pro daje wyraźnie większy zasięg przy niskim zużyciu. Jeśli planujesz częste trasy ekspresowe, zwróć uwagę na realne zużycie na autostradzie, bo rośnie ono do ok. 20 kWh/100 km.
Exlantix ES będzie atrakcyjny dla osób, które cenią mocny sprint i szybkie ładowanie, a nie przeszkadza im brak wyboru wyposażenia. Przed zakupem warto sprawdzić dostępność serwisu i importera. W Polsce Chery sprzedaje marki Omoda i Jaecoo, a jej importer jest inny, więc status samego Exlantixa wymaga osobnej weryfikacji u sprzedawcy.
Dla rodziny najlepiej przeprowadzić próbną jazdę na trasie, którą pokonujesz najczęściej, i porównać realne zużycie z danymi katalogowymi.
Najczęstsze pytania
Który elektryk jest szybszy, Xpeng P7+ czy Exlantix ES?
Exlantix ES przyspiesza do 100 km/h w 4,2 s i ma 480 KM. Najmocniejsza wersja Xpenga P7+ (503 KM) osiąga 100 km/h w 5,1 s, więc różnica w sprincie jest wyraźna na korzyść Exlantixa.
Jaki zasięg w mieście ma Xpeng P7+?
W teście Long Range Pro zużycie w mieście wynosiło 12–13 kWh/100 km. Autor testu szacuje na tej podstawie zasięg w mieście na ok. 600 km.
Jak szybko Exlantix ES się ładuje?
Maksymalna moc ładowania Exlantixa ES to 290 kW. Xpeng P7+ w dwóch droższych wersjach ładuje się z mocą 446 kW, a najsłabsza wersja z mocą 350 kW.
Czy można dobrać wyposażenie Exlantixa ES?
Konfiguracja Exlantixa ES jest ograniczona do wyboru koloru lakieru. Xpeng P7+ oferuje natomiast kilka wariantów napędowych i baterii.
Ile miejsca w bagażniku ma Xpeng P7+?
Bagażnik Xpenga P7+ ma pojemność od 573 do 725 litrów. Oba auta mają rozstaw osi 3000 mm, co przekłada się na przestronność w drugim rzędzie.
Na podstawie: Zero.pl. Tekst opracowany redakcyjnie.