czwartek, 3 września 2026
Wybór Auta

Volvo XC60 II na rynku wtórnym: które roczniki kupić, jakie usterki?

Analiza cen i usterek Volvo XC60 II na rynku polskim. Porównanie silników, pojemności bagażnika, systemów multimedialnych i typowych awarii.

Autor: Agnieszka Rutkowska, 3 września 2026
Volvo XC60 parked on a scenic hilltop overlooking a lake in Sweden, capturing autumn vibes.
Fot. Efrem Efre / Pexels · Pexels License

Volvo XC60 II to jeden z popularniejszych kompaktowych SUV-ów na polskim rynku wtórnym, łączący funkcjonalność rodzinnego auta z nowoczesnym designem i bogatym wyposażeniem. Decyzja o wyborze konkretnego egzemplarza wymaga jednak dokładnej analizy cen, dostępnych wariantów napędowych i potencjalnych problemów technicznych, które mogą pojawić się w zależności od rocznika produkcji.

Ceny na rynku polskim — od czego zależy wycena?

Rynek wtórny Volvo XC60 II w Polsce pokazuje wyraźne różnicowanie cen w zależności od rocznika i przebiegu pojazdu. Egzemplarze z lat 2017–2019, które przejechały do 180 tys. kilometrów, oscylują w przedziale 105–130 tys. złotych. Są to modele z pierwszych lat produkcji, przed modernizacją wizualną i zmianami w systemach.

Pojazdy z okresu 2019–2022 roku, charakteryzujące się umiarkowanym przebiegiem, kosztują znacznie więcej: 145–180 tys. złotych. Ten wzrost wynika z lepszego stanu technicznego, nowszych wersji silników oraz wprowadzenia ulepszeń w systemach bezpieczeństwa.

Największy skok cen obserwuje się w przypadku modeli poliftowych (po 2021 roku) oraz wersji hybrydowych. Pojazdy z lat 2022–2025 z hybrydami miękkimi lub plug-in hybrydami wynoszą 200–260 tys. złotych i więcej. Różnica ta wynika z wyraźnie lepszego wyposażenia, nowszych technologii napędowych i ogólnie wyższego standardu wykonania.

Silniki — moc, niezawodność i typowe problemy

Volvo XC60 II oferuje szeroką gamę silników, od oszczędnych diesli po mocne jednostki benzynowe i hybrydy. Zrozumienie różnic między nimi jest kluczowe dla podjęcia świadomej decyzji.

Silniki wysokoprężne (diesel)

Dostępne są trzy warianty diesla: D3 o mocy 150 KM, D4 z 190 KM oraz D5 z mocą 235 KM. Ostatni z nich wyposażony jest w technologię PowerPulse, która poprawia wydajność, ale wprowadza również znane słabości. Właśnie wąż systemu PowerPulse w silnikach D5 okazuje się być punktem zagrożenia — jego pęknięcia są zgłaszane przez użytkowników, co może prowadzić do kosztownych napraw.

Silniki benzynowe

Warianty benzynowe to T4 (190 KM), T5 (250 KM) i topowy T6 (310–320 KM) z turbosprężarką i kompresorem mechanicznym. Silniki benzynowe wykazują ogólnie lepszą niezawodność niż problematyczne diesle, choć oczywiście wymagają regularnych przeglądów.

Hybrydy i plug-in hybrydy

Miękkie hybrydy (mHEV) dostępne są w trzech wariantach: B4 (197 KM), B5 (235–250 KM) oraz B6 (300 KM) z elektrycznym kompresorem. Wersje plug-in hybrid to T6 Recharge (253 KM plus silnik elektryczny) i topowy T8 Recharge, który oferuje do 318 KM mocy silnika spalinowego, a moc systemowa wynosi 350–455 KM.

Typ silnikaMoc [KM]ZaletyRyzyka
D3150Oszczędny, niska cenaNiska moc
D4190Balans mocy i oszczędnościŚrednia niezawodność
D5235Moc, technologia PowerPulsePękający wąż systemu
T4190Niezawodny, benzynowyWyższe spalanie
T5250Moc, niezawodnośćWyższe koszty paliwa
T6310–320Turbo + kompressor, mocDroga eksploatacja
B4/B5/B6197–300Efektywność, niska emisjaWyższa cena
T6/T8 Recharge253–318Ekologiczne, zasięg elektrycznyBardzo droga eksploatacja

Zawieszenie pneumatyczne — gdzie czają się problemy?

Zawieszenie pneumatyczne, które stanowi standard w XC60 II, jest zaletą auta pod względem komfortu jazdy. Jednak po przejechaniu około 150 tys. kilometrów pojawiają się pierwsze oznaki zużycia. Właśnie w tym przedziale przebiegów użytkownicy zgłaszają problemy z tym systemem. Naprawa zawieszenia pneumatycznego może okazać się znaczącym wydatkiem, dlatego warto szczególnie uważnie przeanalizować historię pojazdu i przeprowadzić diagnostykę przed zakupem.

Ekran dotykowy i systemy multimedialne — od Sensus do Android Automotive

Wszystkie modele XC60 II wyposażone są w ekran dotykowy o przekątnej 9 cali w orientacji pionowej. Jednak system, który go obsługuje, różni się w zależności od rocznika produkcji.

Starsze modele (do 2021 roku) posługują się systemem Sensus, który w opinii użytkowników może działać wolniej wraz z upływem czasu i akumulacją danych. Nowsze egzemplarze, po liftingu z 2021 roku, otrzymały system Android Automotive — nowoczesne rozwiązanie oparte na systemie operacyjnym Google’a. Niestety, Android Automotive czasami zawiesza się podczas działania aplikacji, co może być frustrujące podczas jazdy.

Przed zakupem warto przeprowadzić test responsywności ekranu i płynności działania systemu. Jeśli planujesz długoterminowe użytkowanie pojazdu, zwróć uwagę, czy system otrzymuje regularne aktualizacje oprogramowania.

Pojemność bagażnika — praktyczne różnice między wersjami napędowymi

Pojemność bagażnika to istotny parametr dla rodzin, które podróżują z większą ilością bagażu. W Volvo XC60 II pojemność różni się w zależności od napędu.

Wersje spalinowe (benzynowe i diesle) oraz miękkie hybrydy oferują 505 litrów przy standardowym ustawieniu siedzeń oraz 1432 litrów po złożeniu kanapy. Wersje plug-in hybrid mają nieco mniejszą pojemność: 468 litrów standardowo i 1395 litrów ze złożoną kanapą. Różnica wynika z konieczności umieszczenia baterii wysokonapięciowej pod podłogą pojazdu, co zmniejsza dostępną przestrzeń.

Dla rodzin planujących częste wyjazdy lub podróże, różnica 37 litrów może być istotna, szczególnie jeśli regularnie przewożą sprzęt sportowy lub bagaż na dachu.

Co to oznacza dla Ciebie — praktyczne wskazówki przy wyborze

Wybierając Volvo XC60 II na rynku wtórnym, musisz podjąć kilka kluczowych decyzji. Po pierwsze, określ swój budżet — jeśli dysponujesz kwotą do 130 tys. złotych, będziesz szukać starszych egzemplarzy, które mogą wymagać większych inwestycji w konserwację. Jeśli stać Cię na 145–180 tys. złotych, otrzymasz pojazd w lepszym stanie z nowszymi technologiami.

Po drugie, unikaj silników D5 ze względu na znane problemy z systemem PowerPulse, chyba że masz dostęp do pełnej historii serwisowej pojazdu i pewność, że wąż został już wymieniony. Silniki benzynowe T4 i T5 są bezpieczniejszym wyborem.

Po trzecie, sprawdź przebieg pojazdu — jeśli zbliża się do 150 tys. kilometrów, zaplanuj diagnostykę zawieszenia pneumatycznego i wycenę ewentualnej naprawy.

Po czwarte, jeśli planujesz długoterminowe użytkowanie pojazdu, weź pod uwagę koszty eksploatacji. Hybrydy plug-in są ekologiczne, ale droższe w utrzymaniu. Silniki benzynowe T4 i T5 oferują lepszy balans między wydajnością a kosztami.

Wreszcie, przeprowadź jazdę próbną i zwróć uwagę na responsywność systemu multimedialnego. Jeśli pojazd ma Sensus, upewnij się, że działa płynnie. W przypadku Android Automotive przetestuj kilka aplikacji.

Najczęstsze pytania

Jakie są typowe usterki Volvo XC60 II?

Najczęstsze problemy to pękający wąż systemu PowerPulse w silnikach D5, awarie zawieszenia pneumatycznego po przejechaniu około 150 tys. km oraz problemy z oprogramowaniem — spowolnienia w starszym systemie Sensus i zawieszanie się aplikacji w nowszym Android Automotive.

Ile kosztuje Volvo XC60 II na rynku wtórnym?

Ceny zależą od rocznika i przebiegu: modele z lat 2017–2019 kosztują 105–130 tys. zł, wersje z 2019–2022 to 145–180 tys. zł, a poliftowe hybrydy i plug-in hybrydy z 2022–2025 osiągają 200–260 tys. zł i więcej.

Które silniki Volvo XC60 II są najniezawodniejsze?

Silniki benzynowe T4 i T5 oraz miękkie hybrydy B4 i B5 są uważane za bardziej niezawodne. Unikaj starszych wersji D5 ze względu na problemy z systemem PowerPulse; nowsze jednostki T6 i T8 Recharge są bardziej zaawansowane, ale droższe w eksploatacji.

Jaka jest pojemność bagażnika Volvo XC60 II?

Wersje spalinowe i miękkie hybrydy oferują 505 litrów przy złożonych fotelach pasażerów i 1432 litrów przy złożonej kanapie. Plug-in hybrydy mają nieco mniejszą pojemność: 468 i 1395 litrów ze względu na umieszczenie baterii.

Czy warto kupić Volvo XC60 II z systemem Android Automotive?

Android Automotive jest nowszym rozwiązaniem (od 2021 roku, po liftingu), ale czasami zawiesza się aplikacje. Starszy system Sensus może działać wolniej. Oba wymagają sprawdzenia przed zakupem — warto przetestować responsywność ekranu dotykowego podczas jazdy próbnej.

Na podstawie: Motofakty. Tekst opracowany redakcyjnie.